wyposażenie samochodu

Niektóre elementy wyposażenia samochodu są obowiązkowe, a do ich wożenia ze sobą obligują nas przepisy prawa. Wśród tych obowiązkowych rzeczy znajdziemy dwa przedmioty: trójkąt ostrzegawczy, a także gaśnicę z homologacją. Trójkąt będzie nam potrzebny w sytuacji, jeśli nasz pojazd uległby awarii. Wówczas rozstawiamy go na jezdni w odpowiedniej odległości od naszego pojazdu, a w przypadku, kiedy holujemy nasz samochód- trzeba umieścić go bezpośrednio na samochodzie. Zadaniem trójkąta jest informowanie innych uczestników ruchu drogowego o tym, że nasz pojazd uległ awarii. Z kolei gaśnica raczej nie jest pokaźnych rozmiarów i nie bylibyśmy w stanie ugasić nią pożaru. Jest ona jednak przydatna w początkowej jego fazie, a także przy niewielkich, doraźnych usterkach- pod warunkiem, że się ją umie obsługiwać. Pomimo, że wymagane są od nas tylko te dwie rzeczy, istnieje jeszcze inne, opcjonalne wyposażenie samochodu, które zawsze dobrze jest mieć ze sobą.

Apteczka zawsze może się przydać- a niekiedy nawet może uratować nam życie

Jednym z takich elementów jest właśnie apteczka samochodowa. Nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca i przyjmuje postać poręcznej skrzyneczki. Wewnątrz powinny się znaleźć podstawowe akcesoria, jakie mogą służyć do udzielania pierwszej pomocy. A więc opatrunki typu plastry oraz gazy, nożyczki, woda utleniona, folia termiczna czy maseczka do sztucznego oddychania. Apteczka może okazać się pomocna nie tylko w sytuacji, kiedy już zdarzy się jakiś wypadek. Może się przydać nawet podczas drobnego skaleczenia podczas naszej wakacyjnej podróży. Dlatego też element ten na pewno warto wozić ze sobą ze względów praktycznych, już nie mówiąc o tym, że taka apteczka może uratować komuś życie.

Wymagane dokumenty- dobrze jest mieć je ze sobą na wszelki wypadek

Na pewno zawsze warto mieć ze sobą dokumenty, które są związane z naszym pojazdem czy polisą ubezpieczeniową, tak jak trzeba mieć ze sobą prawo jazdy. Innym, ważnym drukiem, który może się okazać bardzo pomocny jest druk oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Jeśli ulegniemy wypadkowi- niezależnie od tego, z czyjej winy dojdzie do wypadku- kluczowe będzie ustalenie tego, co się stało oraz kto ponosi za to odpowiedzialność. Pisanie takiego oświadczenia od zera w dużym stresie i w nerwach może być naprawdę trudne- dobrze jest więc mieć taki dokument ze sobą.

Co jeśli pojazd ulegnie awarii?

Dawniej w pojazdach obowiązkowo woziło się koło zapasowe. Obecnie na wyposażeniu samochodów mamy do dyspozycji tylko i wyłącznie specjalny zestaw naprawczy. Takie zaopatrzenie powinniśmy mieć ze sobą nawet wtedy, kiedy nie do końca wiemy, jak go użyć. Na pewno warto mieć też ze sobą lewarek, gdyż trudno będzie cokolwiek zdziałać bez niego, a także specjalną kamizelkę odblaskową, jeśli musielibyśmy dokonywać wymiany lub naprawy koła wieczorem, kiedy jest już po zapadnięciu zmroku. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest też posiadanie latarki, którą pomożemy sobie na drogach gorzej oświetlonych lub takich, które w ogóle nie mają oświetlenia ulicznego. Zimą, kierowcy, którzy mają świadomość jakości posiadanego akumulatora, wożą także ze sobą specjalne kable umożliwiające podładowanie akumulatora od innego samochodu.