szybka jazda

Bardzo często można usłyszeć, że szybka jazda- oznaczająca znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości- spowodowała kolizję drogową, wypadek śmiertelny, stłuczkę czy wręcz tragedię na drodze. Na przekroczenie dozwolonej prędkości decydują się osoby nie mające dużego doświadczenia za kółkiem, najczęściej osoby młode, które dopiero niedawno otrzymały prawo jazdy, zdecydowanie też częściej są to mężczyźni niż kobiety. Brawura i chęć zaimponowania innym może mieć jednak bardzo poważne konsekwencje. Specjaliści bardzo często mówią także o tym, że kierowcy, którzy otrzymują prawo jazdy tak naprawdę nie umieją jeździć szybko, co wynika z samej istoty prowadzonych kursów w ośrodkach szkolenia kierowców. Kursanci zdobywają wiedzę o tym, jak przestrzegać przepisów i wykonywać określone manewry, ale nie jest im dane przetestować siebie i swoich umiejętności na przykład na autostradzie, gdzie ta prędkość dozwolona jest znacznie wyższa. Tym samym, szybka jazda staje się tematem tabu, czymś, czego od razu chce się spróbować mając już w ręku dokumenty oraz posiadając własny samochód.

Szybka jazda nie jest mocną stroną Polaków

Niestety, jak pokazują statystyki, w Polsce szybka jazda oraz bezpieczeństwo nie idą ze sobą w parze. Ilość wypadków drogowych spowodowanych przez przekroczenie prędkości jest wręcz miażdżąca, co niektórzy uzasadniają złym stanem dróg w naszym kraju. Tymczasem, można przywołać ilość karamboli oraz wypadków do jakich dochodzi na autostradach, gdzie droga jest wyższej jakości, a maksymalna prędkość z jaką można się poruszać jest wysoka. Niestety, szybka jazda często idzie w parze z brawurą, nieumiejętnością oceny sytuacji, wymuszaniem pierwszeństwa, zbyt agresywnym wyprzedzaniem czy z nieuprawnioną jazdą cały czas jednym, szybkim pasem ruchu, który powinien służyć tylko do wyprzedzania.

Kiedy szybka jazda jest bezpieczna? Zawsze trzeba zwracać uwagę na warunki

Na pewno jest bezpieczniejsza w momencie, kiedy ruch drogowy nie jest duży, a także wtedy, kiedy znajdujemy się na drodze odpowiednio przystosowanej do rozwijania wyższych prędkości. Zazwyczaj nie można więc mówić o takich drogach w centrach miast. Kierowca zawsze powinien mieć świadomość, do czego może prowadzić szybka jazda w terenie zabudowanym, szczególnie jeśli na przykład nie ma pobocza, a dodatkowo widoczność jest ograniczona- przez ciemność, brak oświetlenia ulicznego, mgłę, padający deszcz. Trzeba także mieć na uwadze, że szybkie zejście z dużej prędkości na pewno nie będzie możliwe na śliskiej czy oblodzonej nawierzchni. Jeśli pada deszcz- droga hamowania zawsze mocno się wydłuża, co za tym idzie w takich warunkach lepiej zaniechać szybkiej jazdy na rzecz większej ostrożności. Nawet na autostradzie przy obfitym deszczu koła samochodów wprawiają w ruch opadające krople deszczu znacznie ograniczając widoczność i tworząc unoszącą się na kołach bryzę. Tym samym warunki nie są już tak komfortowe i raczej nie sprzyjają bardzo szybkiej jeździe. Podobnie zresztą jak mocny wiatr boczny, który sprawia, że samochód mniej stabilnie porusza się po pasie ruchu.