samochód

Zarówno samochód osobowy jak i motocykl mają swoje niewątpliwe zalety. Jeśli więc mamy prawo jazdy zarówno na jeden jak i na drugi pojazd, możemy się zastanowić, która opcja będzie dla nas korzystniejsza. Decyzja w praktyce może być naprawdę niełatwa do podjęcia, gdyż zakup obu pojazdów może pochłonąć pokaźny budżet. Warto wziąć pod uwagę nasze preferencje, wygodę użytkowania, a także koszt eksploatacji. Wszystko to najlepiej zestawić z długością trasy, jaką każdego dnia pokonujemy do naszego miejsca pracy, sezonowością pogody, a także ewentualnymi wyjazdami dodatkowymi, jakie planujemy w swoim czasie wolnym, a także ilością pasażerów, których będziemy chcieli ze sobą zabierać. Trudno może być nam spakować całą rodzinę na motocykl.

Samochód czy motocykl- weźmy pod lupę sezon letni i zimowy

Motocykl będzie dla nas wygodnym środkiem transportu w sezonie letnim. Można powiedzieć, że dość przyjemnie jest wsiąść na motor i poczuć wiatr we włosach- oczywiście, jeśli jest to ciepły wiatr, na który możemy liczyć od wiosny do jesieni. O sezonowości użytkowania motocykla można się przekonać obserwując ruch na drogach- ilość użytkowników motocykli gwałtownie wzrasta wraz pojawieniem się wiosny. W zimie na takim motorze może być nam najzwyczajniej w świecie zimno w naszym klimacie, a dodatkowo samochód jest znacznie bezpieczniejszym środkiem transportu na oblodzonej nawierzchni.

Najlepsze rozwiązanie do dużych miast

Motor ma jednak tę ważną zaletę, że doskonale sprawdza się na krótkie, ale mocno zatłoczone i zakorkowane trasy- a więc takie, z którymi najczęściej mamy do czynienia w dużych miastach. Motocyklem możemy sprawnie manewrować omijając korki, znacznie łatwiej jest nam też znaleźć miejsce parkingowe nawet tam, gdzie pozornie go nie ma. Motocykl może być dla wielu osób wybawieniem i świetną- znacznie wygodniejszą- alternatywą dla poruszania się po mieście komunikacją miejską. Pamiętajmy jednak o tym, że jazda motocyklem zatłoczonymi ulicami miasta nie należy do najłatwiejszych. Dodajmy do tego autobusy, tramwaje, rowerzystów i pieszych, a także fakt, że kierowcy samochodów nie zawsze mogą na czas zauważyć zbliżającego się kierowcę motocykla. Trzeba więc być dobrym i ostrożnym kierowcom i bardzo dobrze znać przepisy rządzące ruchem drogowym.

Warto także zwrócić uwagę na koszty

Zarówno koszty zakupu pojazdy jak i jego późniejszej eksploatacji oraz naprawy przemawiają za motocyklem. W podobnej kwocie, co przeciętny samochód można mieć naprawdę wspaniale prezentujący się, wręcz futurystyczny motocykl. Na pewno warto też zwrócić uwagę na to, że motocykl na tych samych odległościach ma mniejsze spalanie, jest więc rozwiązaniem oszczędniejszym jeśli chodzi o jego późniejsze użytkowanie w praktyce. Jest jeszcze jedna istotna rzecz- ewentualne naprawy. Części do motocykli z reguły są tańsze, ale też budowa tej maszyny jest mniej skomplikowana od budowy samochodu. Z pewnością więc wiele napraw i drobnych usterek będziemy mogli dokonać samodzielnie, a tym samym zaoszczędzimy na mechaniku.