Regularne zużywanie się wałków oraz walców jest czymś normalnym, zazwyczaj elementy te w procesie produkcji są cały czas w ruchu i chociażby z tego tytułu mogą się szybciej niszczyć i podlegać koniecznej regeneracji. Na szczęście, zużyte wałki czy też walce bardzo często można naprawić, co pozwala na sensowne oszczędności. Dobrze jest więc nawiązać kontakt ze specjalistyczną firmą, która będzie dla nas regularnie taką regenerację wykonywała.

Może to być chociażby Grupa Hannecard, czyli firma, która dodatkowo specjalizuje się w opracowywaniu i przygotowywaniu własnych mieszanek, które tworzą nowe powłoki wałków oraz walców. Usuwanie starej powłoki i nakładanie nowej jest jednym z podstawowych elementów regeneracji wałków i walców. Jednakże, cechy charakterystyczne mieszanki można bardzo dobrze dostosować do wymagań, jakie stawia przed nami technologia produkcji. Kluczowy jest już sam wybór odnośnie tego, z jakiego materiału ma zostać wykonana powłoka.

 

Powłoki mogą być bardzo zróżnicowane – jaką wybrać, aby zoptymalizować proces produkcji?

 

Jedną z najpopularniejszych mieszanek do pokrywania powierzchni wałków oraz walców jest mieszanka gumowa. Wałki, które się nią pokrywa bardzo dobrze sprawdzają się w praktyce i mają szerokie spektrum zastosowań.

Mieszanka gumowa może mieć jednak różne właściwości, już na samym początku konieczne jest określenie, z jakiego rodzaju gumy będzie wykonana powłoka. Dostępne są trzy możliwości- można wykorzystać gumę naturalną, silikonową, a także syntetyczną. W dość dużym stopniu można też operować parametrem twardości wykonywanej powłoki ustawiając ją z dostępnego zakresu. Obok mieszanek gumowych, walce oraz wałki mogą być też pokrywane powłokami poliuretanowymi. Popularne są też rozwiązania kompozytowe, a także powłoki metalowe, które wykonuje się poprzez proces natryskiwania elementu w specjalnej komorze.

 

Tak, jak bardzo istotne jest nanoszenie nowej powłoki na zużyty walec lub wałek, tak równie istotne jest szlifowanie walców po to, aby nadać im najbardziej optymalny i ergonomiczny kształt. Dzięki procesowi szlifowania można znacznie zwiększyć wydajność pracy elementu w praktyce. Szlifowanie może odbywać się z wykorzystaniem różnych technologii, jednakże ze względu na kształt i specyfikę walców i wałków, często jest wykonywane na szlifierkach kołowych. Oczywiście, istnieje pewien zakres minimalnej, a częściej maksymalnej wielkości takiego wałka, który będzie można w taki sposób obrobić.