Z pewnością, przewody sterownicze znajdziemy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z rozległym parkiem maszynowym. Konieczność odpowiedniego podłączania różnego rodzaju maszyn do źródła energii elektrycznej sprawiła, że takie kable zostały opracowane niemalże do perfekcji, aby mogły posiadać swoje zastosowanie praktyczne. Kable sterownicze podłącza się do maszyn i urządzeń, do podzespołów skomputeryzowanych, a także do układów kontrolnych.
Tak naprawdę, można je znaleźć także w klasycznej, domowej instalacji elektrycznej. Z pewnością ich ważną cechę stanowi to, że są to przewody o bardzo dużej żywotności, wytrzymałości i odporności na gięcie. Posiadają solidną warstwę izolacji, a mocowanie takiego kabla przy zgięciach może odbywać się nawet pod kątem prostym, co nie spowoduje deformacji przewodów czy ich uszkodzenia.
Produkty dość tanie, ale naprawdę wysokiej jakości
Powszechne zastosowanie takich przewodów zarówno w przemyśle, produkcji jak i nawet w domach sprawiło, że stały się one powszechne i stosunkowo niedrogie. Przy tym wszystkim nadal nie można zapominać o ich naprawdę wysokiej jakości. Kable tego typu powstają z trzech najczęściej stosowanych materiałów i jest to polietylen usieciowany XLPE, polietylen PE lub też po prostu PCV. Na rynku można też znaleźć kable sterownicze o różnej średnicy, a co za tym idzie można perfekcyjnie dopasować rodzaj kabla do naszych potrzeb. Cena za metr bieżący przewodu będzie zależna od materiału, z jakiego został wykonany, a także od jego średnicy. Taki przewód może mieć też różną budowę wewnętrzną, dostępne są przewody jednożyłowe, wielożyłowe, ekranowe, niekranowe, przewody skręcane i liniowe, przewody do odbiorników ruchomych oraz tych stałych oraz przewody, które są dostępne w wersji halogenowej i bezhalogenowej. Przewody halogenowe to specjalny typ przewodów sterowniczych, które duszą płomień, a co za tym idzie przewód zyskuje dodatkową ochronę na wypadek pożaru.
https://www.elkag.pl/oferta/kable-i-przewody/kable-i-przewody-sterownicze/