jak jeździć bezpiecznie

Kierowca, którego zjada brawura raczej nie jest uznawany za dobrego kierowcę. Z drugiej strony, kierowca jeżdżący wolno i niepewnie również może stanowić zagrożenie na drodze. Wobec tego jak prowadzić samochód, aby nabrać pewności siebie i doskonale radzić sobie w każdej trasie- tej dłuższej i krótszej, miejskiej, na odludziach i na autostradzie? W każdej sytuacji trzeba zachować rozsądek, trzeba dobrze znać przepisy i kierować się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku wszystkich innych użytkowników drogi.

Jak jeździć bezpiecznie? Po pierwsze- powinniśmy się stosować do przepisów

Przepisy stanowią podstawę poruszania się w ruchu drogowym i nie zostały wymyślone po to, aby je lekceważyć. Z resztą, ich przestrzeganie jest ważne po to, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych. Zbyt duża prędkość w trudnych warunkach lub na nieodpowiednio przystosowanym do tego terenie może prowadzić do śmiertelnego wypadku. Dlatego też zawsze trzeba pamiętać o koniecznym zapinaniu pasów bezpieczeństwa, a także o tym, aby zgodnie z prawem transportować w swoim samochodzie najmłodszych. Jeśli to tylko możliwe- zawsze sygnalizujmy swoje manewry, a zanim przystąpimy do ich wykonywania- sprawdźmy, co dzieje się na drodze. Pamiętajmy, że zawsze ktoś może się zagapić, czegoś nie zauważyć, a co za tym idzie- nawet jeśli my przestrzegamy przepisów, nie wszyscy mogą się w praktyce do nich stosować. Wzmożona czujność i ograniczone zaufanie są więc istotne.

Zmiana pasów ruchu- kolejny sporny temat

Manewr ten wymaga on nas sporego zaangażowania oraz czujności, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z naprawdę szybką jazdą, na przykład na autostradzie. Płynna zmiana pasów ruchu zakłada, że inni uczestnicy ruchu nie muszą nawet na nią reagować poprzez hamowanie- musimy więc sami ocenić, czy uda się nam w taki sposób zmienić pas. Nie zawsze jednak jest aż tyle miejsca, aby możliwa była taka zmiana pasu ruchu. Wówczas, musimy liczyć na uprzejmość innych, najpierw sygnalizując zamiar zmiany pasa ruchu, a następnie obserwując, czy samochód obok jadący tym pasem to zauważył i czy ustąpi nam pierwszeństwa. Niedopuszczalne jest tutaj wymuszanie i wjeżdżanie na pas bez sprawdzenia, czy jest na nim miejsce. Jest jeszcze jedna istotna kwestia- zmieniając pas ruchu zazwyczaj patrzymy w lusterka. Pamiętajmy o istnieniu tzw. martwego punktu. Jest to pewna przestrzeń z tyłu i z boku pojazdu, która nie będzie w lusterku widoczna, a w której niespodziewanie może pojawić się jakiś inny uczestnik ruchu. Dlatego poza poleganiem na lusterkach- warto po prostu spojrzeć przez szybę, aby upewnić się, czy mamy miejsce na wykonanie określonego manewru.

Nigdy też nie powinniśmy przeceniać swoich możliwości i powinniśmy z uprzejmością podchodzić do innych kierowców. Warto też przepuszczać pieszych na pasach. Kwestią absolutnie podstawową i oczywistą jest, aby nie prowadzić samochodu będąc pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Wyjątkową czujność należy także zachować po nieprzespanej nocy, a także w sytuacji, kiedy przyjmujemy różnego rodzaju leki.