Od dłuższego czasu możemy zauważyć tendencję do pojawiania się przedrostka “eko” przed rozmaitymi czynnościami i produktami życia codziennego. Dotyczy to zarówno stylu życiu, jedzenia, mody, czy też kosmetyków, i zazwyczaj definiowane jest jako to, co bardziej zgodne z naturą, przyjazne środowisku i bardziej ekonomiczne. Podobnie tłumaczyć można pojęcie eco driving, które coraz częściej pojawia się zarówno w ofertach szkół jazdy, jak i zwyczajnych rozmowach. O co chodzi i na czym to polega?

Na czym polega eco driving?

Jazda ekonomiczna to sposób, aby połączyć sprawne przemieszczanie się z oszczędnością paliwa, rozsądnym doborze części zamiennych i bezpieczeństwa, co ma pozytywny wpływ nie tylko na stan naszej kieszeni, ale też środowiska naturalnego. Eco driving w prosty sposób pozwala zaoszczędzić nawet jedną czwartą zużywanego paliwa, co w regularnym użytkowaniu z pojazdu przekłada się zauważalnie na finanse. Nie trzeba wcale nie wiadomo jakich narzędzi, aby wprowadzić zasady ekonomicznej jazdy w życie, wręcz przeciwnie. Wystarczą dobre chęci, a także poznanie i rzetelne stosowanie się do zasad eco drivingu.

W jaki sposób stosować eco driving w praktyce?

W branży motoryzacyjnej zauważyć można pewne tendencje i nurty, które w danym czasie szybko zyskują na popularności i są wprowadzane stopniowo przez szkoły nauki jazdy w kraju i za granicą. Jazda defensywna i eco driving to jedne z najnowszych trendów, które od pewnego czasu są forsowane i nauczane przez instruktorów. Nie ma w tym nic szkodliwego, wręcz przeciwnie, moda na ekologiczną jazdę udowadnia stały rozwój w zakresie bezpiecznej nauki jazdy samochodem. Od czego więc zacząć naukę eco drivingu? Przede wszystkim należy zadbać o stan swojego pojazdu. Warto zacząć od dobrze napompowanych kół, sprawdzić amortyzatory, filtry powietrza, a  także używać odpowiedniego paliwa. Duże znaczenie ma także jazda z możliwie stałą prędkością, a także dbanie o to, by w pojeździe nie była zbędnego bagażu, który obciąża go, wpływając negatywnie na aerodynamikę.

Eco driving – zasady 

Wprowadzenie w życie zasad eco drivingu należy zacząć od zapoznania się z podstawowymi zasadami ekonomicznej jazdy. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim należy pamiętać o prowadzeniu samochodu w taki sposób, aby maksymalnie zmniejszyć zużycie paliwa. Oznacza to zrezygnowanie z “zimnego łokcia” podczas upalnych dni i zamykanie okien, hamowanie i zawczasu zwalnianie prędkości przy zbliżaniu się do czerwonego światła oraz zachowywanie płynności jazdy. Ponadto  podczas przyspieszania należy w pełni wykorzystać moc silnika, jednocześnie minimalizując czas, który potrzebny jest do rozpędzenia samochodu. Eco driving to także nauka jazdy samochodem oparta na uważnej obserwacji sytuacji na drodze i zachowań innych uczestników ruchu. Nie bez znaczenia jest również dobór syntetycznych olejów silnikowych o niewielkiej lepkości, a także regularny serwis samochodu.

Korzyści, wynikające z eco drivingu

Stosowanie się do zasad eco drivingu, które coraz częściej spotyka się w szkołach nauki jazdy, niesie za sobą szereg korzyści dla użytkownika pojazdu. Przede wszystkim zapewnia to znaczną oszczędność w zakresie finansowym, która spowodowana jest mniejszym zużyciem paliwa. Ma to odzwierciedlenie nie tylko w stanie portfela, ale także pozytywnym wpływie na środowisko naturalne, co ma znaczenie dla dużej ilości kierowców. Ponadto jazda ekonomiczna zwiększa bezpieczeństwo na drodze, co wynika ze zrównoważonego tempa i stylu jazdy. Dlatego też warto zorientować się w ofertach szkół jazdy i na własnej skórze przekonać się ile zalet można wynieść za sprawą nauki jazdy samochodem w zgodzie z zasadami eco drivingu.